konsultacje OnLine od 2011 r.

Przejdź do treści
Kilka słów o nagich stopach, treningu, życiu na bosaka, dojrzewaniu, naturze...
Chodzenie boso uzależnia, wciąga.
czy chodzenie w domu na boso jest dobre?
moda na boso /na bosaka/  w domu, w szkole, w pracy, w mieście, gdziekolwiek


Hipokrates mawiał: „Najlepsze obuwie – to brak obuwia”.
 
 
Wśród dzieci daje się zauważyć ich wielką potrzebę chodzenia na boso.
 
Często zdejmują buty, upierając się, by biegać gołymi stopami po trawie, ziemi, błocie, piasku…
 
W domu intuicyjnie ściągają wszelkie skarpetki, kapcie i inne obuwie.
 
 
 
O zaletach chodzenia boso wspomina większość naturopatów. Jest to pradawny i sprawdzony środek leczniczy w przypadku złego krążenia, „zimnych stóp”, zaparcia, bezsenności, różnego rodzaju bólów głowy, rozdrażnienia, nerwic, chorób wieńcowych czy predyspozycji do szybkiego męczenia się.
 
 
 
Hartowanie
 
Zabiegi hartujące można wykonywać wszędzie. Gdy po lecie nastają wystarczy chodzić po szronie przez minutę, a potem po śniegu 1-2 minuty, po czym wytrzeć dokładnie stopy do sucha” Oprócz efektu hartującego, uzyskujemy ogólne wzmocnienie organizmu i zapewniamy organizmowi ochronę przed infekcjami.
 
 
 
Masowanie stóp
 
W stopach znajduje się 72 tys. zakończeń nerwowych, odpowiedzialnych za połączenia między najważniejszymi częściami ciała. Stopy są więc prawdziwymi przekaźnikami bodźców.
Chodzenie boso – dzięki oddziaływaniu na końcówki nerwowe – jest naturalnym masażem stóp, wpływającym korzystnie na pracę organów wewnętrznych, a stymulacja ta odbywa się automatycznie.
 
Naciskanie ciężarem całego ciała i gładzenie poszczególnych części i punktów (najlepiej gdy chodzimy po nierównej nawierzchni) poprawia ukrwienie, dzięki czemu do stóp dociera więcej tlenu i składników odżywczych.
 
 
 
Uważność
 
Gdy zaczynamy chodzić boso, stajemy się bardziej uważni. Dzieje się to na wielu płaszczyznach.
 
Najpierw uważamy, by nie stanąć na czymś, co mogłoby zranić nam stopę, zwracamy uwagę na kamienie, owady, gady… To element instynktu przetrwania.
 
Gdy przyzwyczaimy się do tego sposobu poruszania, zaczynamy czuć więcej. Stopa staje się kolejnym zmysłem, poprzez który możemy utrzymywać kontakt z otaczającym światem.
 
 
Relaks
 
Chodzenie boso to naturalny sposób regeneracji własnych siły, rozluźnić spięte mięśnie.
 
 
 


Podejście w Polsce do chodzenia na bosaka
 
We własnym domu zakładamy od razu kapcie, bo wydaje się nam to wygodniejszym i bardziej higienicznym rozwiązaniem.
 
Taki nawyk zakładania noszenia obuwia od rana do nocy wynosimy najczęściej z domu, gdzie od najmłodszych lat rodzice pouczali nas, żeby nie biegać boso.
 
Uczniowie  bez  butów - grzeczni  uczniowie
 
Dziesięcioletnie badania ujawniły, że dzieci, które uczą się bez butów, lepiej się zachowują i uzyskują lepsze stopnie, niż rówieśnicy noszący buty.
 


Chodzenie po szkole w skarpetkach, całkiem na bosaka

-przekłada się na lepsze oceny, lepsze zachowanie dzieci, czystość i zmniejszenie hałasu.

 
Naukowcy z Uniwersytetu w Bournemouth stwierdził, że uczniowie, którzy chodzą po szkole bez butów, chętniej chodzą do szkoły  później z niej wychodzą i czytają więcej - co prowadzi do lepszych wyników w nauce
 
Pomysł zdejmowania obuwia przed wejściem, już nawet na korytarz szkolny, pochodzi podobno ze Skandynawii. Bezpośrednią przyczyną, która wymusiła tę praktykę, była zła pogoda – śnieg, deszcz, błoto.

 
Dzisiaj w bardzo wielu szkołach na całym świecie, w różnych grupach wiekowych, uczniowie siedzą w ławkach – w skarpetkach bądź całkiem na bosaka i w ten sposób chodzą po korytarzach.




Wnioski, na temat zależności między brakiem obuwia, a lepszym zachowaniem i lepszymi ocenami, wysnuli brytyjscy badacze,  na podstawie 10 letnich obserwacji dzieci z 25 krajów.

Po obserwacjach tysięcy dzieci z 25 krajów powyżej dziesięciu lat naukowcy chcą wprowadzić ten zwyczaj w  szkołach podstawowych i średnich.

W wielu  szkołach w Anglii, wdrożono tę politykę, opierając się na skandynawskich zwyczajów, gdzie jest to uważane za normalne.

Chodzenie bez butów zostało wprowadzone również w Nowej Zelandii i Australii gdzie naukowcy analizowali wpływ na wyniki w nauce aż do skończenia studiów.
 
Eksperci stwierdzili, że tam gdzie chodzono bez butów, pomieszczenia były cichsze, zapewniając spokojniejszą atmosferę, więc uczniowie chętniej się uczyli..

W Skandynawii i w innych krajach Europy północnej, zwykle zostawia się buty poza klasą w czasie brzydkiej pogody, tak aby nie przynieść błota i śniegu z zewnątrz.

Badania w Hiszpanii dowiodły, że dzieci lepiej się uczą bez butów.

Eksperci wierzą że dzieci które zdejmują buty w klasie są bardziej wypoczęci ,lepiej się uczą ponieważ "czują się jak w domu". Wiele nauczycieli w Wielkiej Brytanii toleruje uczniów bez butów aby Ci, lepiej napisali egzaminy.





Profesor Stephen Heppell, który prowadził badania  w Centre for Excellence, powiedział: "Dzieci chętniej, siadają na podłodze i odpoczywają, jeśli nie mają butów."

"Ostatnim miejscem gdzie dziecko chciałoby usiąść aby przeczytać książkę jest krzesło i odkryliśmy, że 95 procent z nich faktycznie nie czyta na krześle w domu. Gdy są wakacje czytają w pozycji leżącej.
 

Chodzenie w samych skarpetkach zmniejsza koszty utrzymania serwisu sprzątającego.

Według naukowca niegrzeczne zachowania rzadziej występują.

Gdyby wszystkie szkoły w Wielkiej Brytanii chciałyby wprowadzić chodzenie bez butów, pan Hippel przypomina, że nauczyciele w tym dyrektorzy i inne osoby również tak robić.

Jeśli chodzi zaś o śmierdzące skarpetki -"skarpetki bez butów nie śmierdzą to buty czynią jest śmierdzącymi.
 

W zasadzie, nikt nie wie na pewno, co takiego dzieje się z dziećmi - dlaczego bez butów są tak odmienione.
 
Eksperci uważają, że czują się one wtedy jak w domu, są o wiele bardziej skłonne, aby usiąść na podłodze i zrelaksować się, poza tym, właśnie w  domu - 95 % dzieci, czyta książkę leżąc i bez butów.
 
 
Chińczycy twierdzą, że chodzi o refleksologię, w Indiach natomiast, mówi się o szacunku dla  miejsca (podobnie zdejmuje się obuwie,  przed wejściem do świątyni).
Inna ciekawa teoria, chociaż z przymrużeniem oka, mówi, że w butach prawdopodobnie mieści się męski testosteron – i kiedy chłopcy je zdejmują, wydają się być ładniejsi, delikatniejsi i cichsi.

 
Sami uczniowie  twierdzą, że jakoś trudno im rozrabiać, kiedy się chodzi w skarpetkach lub całkiem na bosaka
 
A może wchodzi w grę niebezpieczeństwo urazu stopy, nie biega się i nie kopie niczego i nikogo – bo to boli (najbardziej kopiącego).
 
Realizujące ten projekt szkoły, mają czyste i wyfroterowane podłogi, w łazienkach suche podłogi i w wielu szkołach ogranicza się nawet zakup mebli, na rzecz tańszych,  miękkich siedzisk i poduszek.
 
Pozostaje jeszcze kwestia tego, co "czuć" w szkole,  po zdjęciu tych wszystkich butów. I podobno nie jest wcale źle, ponieważ to z powodu obuwia, stopy dziecka nie pachną fiołkami.
 
Buty po zdjęciu z nóg,  „izoluje” się od pomieszczeń lekcyjnych. Jak twierdzą dyrektorzy szkół, kradzieże również nie stanowią specjalnego problemu.
 
W Wielkiej Brytanii apeluje się nawet do polityków, aby pozwolili dzieciom bez butów zdawać egzaminy.
 
Dyrektorów szkół, którzy zdecydują się na wprowadzenie innowacji, uprzedza się jednak, że cały personel zobowiązany będzie do chodzenia w skarpetkach (personel też pewnie będzie wtedy spokojniejszy).
 


Projekt ciekawy, ale niekoniecznie nowatorski.
 
 
Jeszcze 50 lat temu, do naszych rodzimych wiejskich szkół, dzieci przychodziły boso i wracały do domu boso. Jeszcze zupełnie niedawno, w szkołach obowiązywało tzw. obuwie zmienne. I komu to przeszkadzało?
 
 podane za: http://www.azfamily.com/

 

Modny trend gołych, nagich kostek i gołych stóp w butach
Wielu nastolatków, młodych mężczyzn, kobiet twierdzi, że podniecające są gołe stopy, odkryte kostki nad butami



  • Kontrowersje wokół zdejmowania butów, nagich stóp, chodzenia w domu bez papuci, klapek, chodzenia w samych skarpetkach, całkiem na boso.
  • Kontrowersje wokół chodzenia na bosaka po ulicy, lesie, w gości.
  • Kontrowersje wokół chodzenia bez skarpetek w butach, w gości, ćwiczenia na bosaka w szkole, treningach itp…
 


chodzenie bez butów
wiecznie bez butów
Medycyna Grzegorz Ledniowski
NIP: 6342546099
REGON: 160057326
Medycyna Agnieszka Ledniowska
NIP: 6412223161
REGON: 241108512
uropolska@gmail.com
A.D.2020
Wróć do spisu treści